MaroCar: Rozwiązywanie problemów ze skrzynią biegów

MaroCar: Rozwiązywanie problemów ze skrzynią biegów

Każdy główny mechanik zgodzi się z tym: Twoja skrzynia biegów jest jednym z najbardziej złożonych i podstawowych systemów Twojego pojazdu. Oprócz wyboru między automatyczną lub manualną skrzynią biegów, jest to również coś, czego wielu kierowców nie jest zaznajomionych. Przyjrzyjmy się, co robi twoja skrzynia, jak rozpoznać, kiedy nie działa prawidłowo i co z tym zrobić.


Co robi twoja skrzynia biegów?

Chociaż większość ludzi zakłada, że ​​silnik jest odpowiedzialny za wprawianie ich w ruch, to tylko część równania. Twój silnik generuje moc obrotową i musi obracać się z precyzyjną prędkością, aby działać wydajnie i uniknąć uszkodzeń. Jednak aby samochód mógł poruszać się do przodu lub do tyłu, moc obrotowa musi być przenoszona na koła. Podczas gdy twój układ napędowy jest odpowiedzialny za dostarczanie mocy z silnika do kół, twoja skrzynia biegów działa jak tablica rozdzielcza, kontrolując ilość przekazywanej mocy.

Na niższych biegach, na przykład podczas pierwszego przyspieszania lub podjeżdżania pod górę, skrzynia biegów zwielokrotnia tę moc, pchając samochód do przodu. Na wyższych biegach, np. Podczas jazdy po autostradzie, hamowania lub zjeżdżania ze wzniesienia, moc ta spada.

Jak sama nazwa wskazuje, wszystko to robi automatyczna skrzynia biegów, bez ręcznej zmiany biegów przez kierowcę. Podczas gdy automatyczna skrzynia biegów może pomóc Twojemu samochodowi jeździć bardziej wydajnie i znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzeń spowodowanych niewłaściwą zmianą biegów, wszystkie przekładnie zużywają się z biegiem czasu. Na szczęście przy odrobinie wiedzy możesz wcześnie rozpoznać wszelkie problemy i uniknąć pełnej naprawy skrzyni biegów.


Objawy uszkodzonej przekładni

Ty najlepiej znasz swój samochód i jak powinien się poruszać. Wszelkie dziwne dźwięki lub zapachy należy zawsze dokładnie ocenić, ponieważ mogą wskazywać na problem z transmisją w Twoim samochodzie. Poniżej przyjrzymy się najczęstszym objawom uszkodzonej lub zużytej przekładni i tym, co z nimi zrobić.

Poślizgowa transmisja

Podczas jazdy Twoje biegi powinny się płynnie przełączać i nie powinieneś zbytnio zauważać, kiedy to robią. Kiedy zauważysz, że skrzynia biegów ślizga się, zauważysz, że Twój samochód nieoczekiwanie zmienia biegi, a silnik prawdopodobnie będzie pracował na zbyt wysokich obrotach. Może to również sprawiać wrażenie, jakby brakowało mocy podczas naciskania gazu.

Przede wszystkim, jeśli twoja skrzynia biegów się ślizga, twój samochód nie jest wystarczająco bezpieczny ani niezawodny, aby jeździć. Powinieneś natychmiast zadzwonić do lokalnego głównego mechanika, aby zidentyfikować i naprawić problem.

Poślizg w skrzyni biegów może wystąpić, jeśli poziom płynu przekładniowego jest zbyt niski lub planowana konserwacja jest ignorowana. Przekładnie to złożone układy, które należy regularnie sprawdzać i konserwować, aby uniknąć zużycia. Gdy jedna część nie działa wydajnie, powoduje to nadmierne obciążenie innych komponentów i niewątpliwie prowadzi do rozległych napraw.


Powolna zmiana biegów

Jeśli wrzucenie biegu zajmuje więcej czasu niż zwykle, możesz mieć na rękach wyciek płynu przekładniowego. Twój płyn przekładniowy ma kluczowe znaczenie i nie należy tego ignorować. Płyn przekładniowy działa jak olej i płyn hydrauliczny, który pomaga jednocześnie zmieniać biegi, chłodzić przekładnię i smarować ruchome części. Nie trzeba dodawać, że to bardzo ważne.

W przypadku braku płynu przekładniowego pojazd może się przegrzać i szybko uszkodzić inne części układu. Jest to jedna z łatwiejszych rzeczy do naprawienia, jeśli chodzi o przekładnię i pozwoli uniknąć bardziej kosztownych napraw.


Skrzynia biegów nie pozostanie na biegu

Jeśli włączysz jazdę (lub bieg), a on się nie rusza, prawdopodobnie masz problem ze skrzynią biegów. Aby upewnić się, że przekładnia nie ulegnie uszkodzeniu, ważne jest, aby utrzymywać ją zgodnie z harmonogramem. Jest to najłatwiejszy sposób dla technika, aby sprawdzić poziom płynów i usunąć brud, który mógłby uszkodzić przekładnię.


Zapach spalenizny

Jeśli prowadzisz samochód i czujesz spalanie, jest to powód do niepokoju. Jeśli silnik nie nagrzewa się i nic innego nie jest zauważalne nieprawidłowości, może to oznaczać, że olej przekładniowy przegrzewa się. Jeśli twój płyn przekładniowy się przegrzewa, twój samochód będzie zachowywał się podobnie, jakby poziom płynu był niski. Dzieje się tak, ponieważ części nie są odpowiednio smarowane, co zwiększa tarcie i ciepło.

Natychmiast zatrzymaj się i zadzwoń do mechanika. Jeśli nie zostanie naprawiona, Twoja skrzynia biegów będzie nadal uszkadzać się i ostatecznie się zablokować. Zablokowana skrzynia biegów to jedna z najpoważniejszych napraw pojazdów i coś, czego chcesz za wszelką cenę uniknąć.


Wyciekający płyn

Płyn przekładniowy jest łatwy do rozpoznania. Jest czerwony i będzie znajdować się pod pojazdem, jeśli zostanie na noc w parku. Jednak nie jest łatwo stwierdzić, z której części przekładni wycieka płyn. Może pochodzić z uszczelki, chłodnicy lub uszczelki. W każdym razie należy to natychmiast naprawić. Jak powiedzieliśmy powyżej, niski poziom płynu przekładniowego może być szkodliwy dla całego układu. Wyciekający płyn może również kapać bezpośrednio na gorące rury i z czasem je uszkodzić, prowadząc do problemów w początkowo nienaruszonych obszarach.


Sprawdź, czy lampka silnika jest włączona

Jeśli lampka kontrolna silnika się świeci, nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak z silnikiem. Oznacza to, że powinieneś natychmiast skontaktować się z lokalnym głównym mechanikiem, aby dowiedzieć się, na czym polega problem! Widzisz, używana jest lampka kontrolna silnika, która ostrzega o wielu problemach z samochodem, w tym problemach ze skrzynią biegów.


Brzęczenie lub buczenie

Odgłosy wydawane przez samochód podczas jazdy to normalne zjawisko. Znów najlepiej znasz swój samochód! Każdy niezwykły dźwięk nie jest dobry i należy go sprawdzić.

Jeśli słyszysz kliknięcie, brzęczenie lub brzęczenie, prawdopodobnie pochodzi on z transmisji. Może się to zdarzyć z powodu uszkodzonych kół zębatych, złego łożyska lub niskiego poziomu płynu przekładniowego.

Podobnie jak kontrolka “sprawdź silnik, ten dźwięk ostrzega, że coś jest nie tak. Zatrzymaj się i skontaktuj się z mechanikiem, aby znaleźć źródło problemu i wykonać niezbędne naprawy skrzyni biegów.


Rzeczy do rozważenia

Jeśli potrzebujesz pełnej wymiany skrzyni biegów, musisz zdecydować, jaki jest najlepszy sposób dalszego postępowania, a my pomożemy Ci rozważyć wszystkie opcje. Ponieważ twoja skrzynia biegów jest krytyczną częścią twojego samochodu, jej naprawa może kosztować dużo. Jeśli Twój samochód jest starszy, naprawa może nie być tego warta, a całkowita wymiana pojazdu może być bardziej opłacalna.

Chociaż istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na koszt naprawy skrzyni biegów, jedno jest pewne: odpowiednia konserwacja pozwala zaoszczędzić pieniądze. Prawidłowo utrzymana transmisja pomoże również upewnić się, że uszkodzenia nie będą poważne i że Twoja transmisja nie ulegnie całkowitemu uszkodzeniu lub zablokowaniu.

COMGRAF